Kevin Kelly: statisztikák, pozitív változások és a jövő optimizmusa (16)
Ha a Re-Business rendszeres hallgatója vagy, akkor biztos vagyok benne, hogy az amerikai Wired magazin neve is ismerős lehet. Ha mégsem, gyorsan összefoglalom. A Wired egy havonta megjelenő magazin, aminek a fő témája a legfrissebb technológiai vívmányok, és azok hatása a gazdasági, politikai és kulturális világra. Cool téma. Legalább annyira, mint a magazin alapító-főszerkesztőjének története.
Az idén 71 éves Kevin Kelly-t már fiatalon nagyon érdekelte a kibernetika. A Wired 1993-as alapításakor pont a rendszerközpontú szemlélet módja miatt kérték fel, hogy legyen a lap főszerkesztője. Írásai később olyan lapokban is megjelentek, mint a Time, The New York Times vagy az Economist.
Írói munkássága mellett lelkesen fektet be és vesz részt civil kezdeményezésekben. Ezek közül az egyik legkiemelkedőbb a Földön élő élőlények teljes feltérképezése és rendszerezése. Emellett ő az egyik szervezője egy lokális Quantified Self Meetup csoportnak is. Hogy mi a Quantified Self? Hát egy olyan irányzat, amelyben az egyének számszerűsíteni próbálják életük, testük, viselkedésük minél több részletét. Ebbe beletartozhat például a folyamatos szívritmus figyelés, lépésszámlálás, vagy Kelly esetében a saját genomjának szekvenálása is.
A magát örök optimistának valló Kelly egy nemrégiben tartott TED előadásában beszélt arról, hogy bármennyire is komornak tűnhet a jövőnk, semmi okunk nincs arra, hogy pesszimisták legyünk. Ez egyszerűen statisztikailag leírható. Azt hiszem, ha valaki életének minden aspektusát le tudja fordítani számokra, annak ha nem is hiszünk, de talán legalább odafigyelünk arra mivel indokolja. Az első erős érve, hogy míg a rossz dolgok nagyon hirtelen történnek, addig a pozitív változásokat sajnos csak több idő elteltével tudjuk látni és értékelni. Viszont ebben a világban, ahol a hírfogyasztásunk az előző és következő 5 percünkre fókuszál, nehéz - mondhatni lehetetlen - észrevenni a jót.
Emellett a pozitív fejlődés azokban a lehetséges történésekben lenne mérhető, amik nem történtek meg. Ilyen például az összes gyerek, aki NEM halt meg himlőben, az összes farmer, akinek NEM lopták el banditák a tartalékaikat, vagy az összes anya, aki NEM halt bele a szüléskor valamilyen fertőzésbe. Mivel ezek nem történtek meg, nem hallunk róluk, nem olvasunk róluk, pedig szerencsére egyre több ilyen meg nem történő rossz dolog van a fejlődésnek köszönhetően.
Így tehát igenis folyamatosan fejlődünk, és nagyon kicsi annak a valószínűsége, hogy ez a több száz éve tartó irány, épp ma vagy holnap állna meg. Ennek az optimizmusnak az egyik alapja a bizalom. Ahogyan bennünk is bíztak az előttünk lévők, hogy megoldást találunk a problémákra, amikre ők nem tudtak, így bízunk az utánunk jövőkben mi is. Én legalábbis igyekszem.
https://en.wikipedia.org/wiki/Kevin_Kelly_(editor)
https://www.wired.com/author/kevin-kelly/
https://quantifiedself.com/meetups/
A műsorvezetője Pistyur Veronika.
A showrunner Orsós Lajos.
A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.
A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.
Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre
További műsoraink a betone.hu-n
Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices