SPARK by Re-Business

Üzletelni csak felelősen és etikusan érdemes. Ahogy élni is. Ebben a podcastban Pistyur Veronika valódi példákon keresztül mutatja be, hogyan kell értékalapú üzleti megoldásokat létrehozni és sikerre vinni. 

Töltődj fel pozitív történetekkel és tedd gyakorlattá még ma! 

Most játszott: A profiton túl: Rebecca Henderson az etikus üzleti modell kialakításáról (16)

A profiton túl: Rebecca Henderson az etikus üzleti modell kialakításáról (16)

Rebecca Henderson amerikai közgazdász, a Harvard Business School professzora. Eddig három könyve jelent meg arról, hogy az etikus üzlet megmentheti a világot. 

Henderson úgy látja, hogy a világ krízisben van, és a megváltásához minden üzleti szereplőnek együtt kell dolgoznia, mindegy, hogy gyakornokról vagy cégvezetőről van szó. Tudja, hogy sokan inkább leépítenék a kapitalista világrendet, de szerinte ez a mechanizmus áll a legközelebb az emberi természethez – a jó és a rossz oldalához is. 

A szabad piac eszményi képét úgy látja, mint egy helyet, ahol az árak összhangban vannak a költségekkel, ahol mindenki labdába rúghat és mindenki tiszteli a játékot, ahol nem válnak korrupttá a politikusok üzleti érdekeltségeik miatt. Szerinte elsősorban el kell távolodni a klasszikus Milton friedman-i dogmától, azaz, hogy a cég elsődleges célja a profittermelés. 

Egyik híres előadásában azt a furán hangzó példát hozza, hogy ha a kezében tart tíz dollárnyi elektromos áramot, amit szénerőművek állítottak elő, azzal tíz évig tölteni tudja a telefonját. Ez pedig nem rossz üzlet. De itt nem áll meg. A szén égetésének komoly ára van, ami ugyanúgy mérhető mínuszban, mint pluszban, csak épp hosszú távon. Ennek a maroknyi áramnak körülbelül 8 dollárnyi az egészségügyi és még 8 dollárnyi a klímavédelmi vesztesége, ezért félrevezető a kedvező, tízdolláros árat alapul venni. 

Ha a nyereség helyett a felelősségünk hajt minket előre, kikezdhetetlen motivációval vértezzük fel magunkat – mondja. Az az érv, hogy a zöld és etikus biznisszel nem lehet jól keresni, ma már biztosan nem állja meg a helyét. Legfeljebb rövid távon egy kicsit nehezebb. Még mindig utópiának hat, amikről Henderson beszél, de talán már nem sokáig.


https://rebeccahenderson.com/

Re-Business


A műsorvezetője Pistyur Veronika.

A showrunner Orsós Lajos.

A zenei- és utómunka szerkesztő Kozma Ádám.

A kreatív producer Román Balázs, a producer pedig Hampuch Richárd.

Kattints és Iratkozz fel a hírlevelünkre

További műsoraink a betone.hu-n

Facebook: Betone

Learn more about your ad choices. Visit megaphone.fm/adchoices