Hírek

Richter Gedeon a világot akarta meggyógyítani, ezért haláláig remélte, hogy nem eshet baja

2024.11.19.


Background
share close

Richter Gedeon a magyar nagyüzemi gyógyszeripar kalandos életű és tragikus sorsú megteremtője. Igazi „homo novus”, azaz „self made man”, aki pusztán a tehetségével és a szorgalmával küzdötte fel magát a társadalom szellemi-és anyagi elitjébe.

Egy módos Heves-megyei zsidó családban született 1872-ben, de szülei halála miatt már egy éves korában árvaságra jutott. Nagyszülei nevelték fel Gyöngyösön, ahol már fiatalon kitűnt az iskolában képességeivel. A gimnázium után gyógyszerészgyakornoknak állt, ahol miután felfigyeltek fogékonyságára, nagyszülei beíratták az egyetemre Budapesten. A gyógyszerész-diploma megszerzését követően több évig a legnagyobb nyugat-európai gyógyszergyárakban dolgozott, majd amikor hazatért, 1901-ben saját gyógyszertárat és vegyészeti laboratóriumot nyitott. 

Vállalata gyorsan megalapozta hírnevét, elsősorban azzal, hogy növényi alapú gyógyszerek helyett állati mirigyekből készített szérumokat. Egyik első, nagy feltűnést keltő termékét, az adrenalint tartalmazó „Tonogent” a mai napig használják a gyógyászatban.

Életének és tragikus halálának történetéről, arról, hogy milyen ember volt és milyen gondolatisággal bírt Berényí Anna író mesél, aki regényes életrajzban örökítette meg Richter Gedeon történetét. 

A dolgozóit jobban megfizette mint a környékbeli gyárakban. Az embereit a végsőkig óvta, védte, szerette.

Kiemelkedő egyéniségével, életével, munkásságával és nem utolsó sorban emberiességével olyan hírnévre tett szert, amely csak keveseknek adatik meg. Különös életútjában megtaláljuk a legnagyobb magasságot ugyanúgy, mint a mélységet, a tragédiát is. 

A beszélgetés témái:

    • Miért nem engedte itthon az állam, hogy patikát nyisson?
    • Hogyan támogatta és inspirálta a felesége?
    • A gyár első nagy sikere az 1912-ben szabadalmaztatott Kalmopyrin volt, a Hyperol nevű fertőtlenítőtabletta pedig az első világháborúban kapott jelentős szerepet.
    • Zsidó törvények bevezetésekor az alkalmazottai nagy részét el kellett bocsájtania, amit tragédiának élt meg.
    • Állami elismeréseket nem nagyon kapott, de világkiállításokon számos díjat hozott haza.
    • A II. világháború alatt alapítványokat hozott létre, háborús özvegyek segített, árvákat tetett.
    • Sokáig azt gondolta,hogy az országnak szüksége van rá és a gyógyszereire, így neki nem érheti baj.

Feleségét akkor látta utoljára, amikor kihajtották őket az Andrássy út 60-ból, és a férfiakat különválasztották a nőktől. Még utoljára megölelte és elköszönt tőle. Télvíz idején a Dunába lőtték. 

Rate it
Előző bejegyzés