Hírek

Ganz József a zseni, akit elfelejtett a hazája

2024.12.03.


Background
share close

Ganz József a zseni, akit elfelejtett a hazája

Rögtön az elején tisztázzuk, hogy ennek a Ganznak a véletlen névazonosságon kívül semmi köze nincs ahhoz a GANZ-hoz – azaz a mindenki által ismert GANZ-MÁVAG vagon-és gépgyártó üzemhez. Hogy mit érdemes tudnunk róla, azt Papp László autó-gépészmérnök, a Porsche Hungária Oktatási Központ nyugalmazott vezetője meséli el.

A mi Ganz Józsefünk egy kalandos életű és meglehetősen tragikus sorsú feltaláló-zseni volt, aki úgy gyakorolt óriási hatást a nemzetközi autógyártásra, hogy neve utólag teljesen feledésbe merült. A hazai köztudatból annyira kikopott emlékezete, hogy magyar nyelvű Wikipédia-oldal nem is található róla. Márpedig magyarként született Budapesten, 1898-ban, egy vegyes származású családban. Apja német, anyja magyar anyanyelvű volt. József már kilenc évesen megkapta első önálló szabadalmát egy találmányáért, amely a villamosbalesetek negatív hatásait volt hivatott mérsékelni.

Tizenéves korában családja először Bécsbe, majd Németországba költözött, ahol a német állampolgárságot is felvették. Ganz önkéntesként harcolt az első világháborúban a német hadseregben, a háború után pedig minden energiáját autóipari újításainak szentelte.

„Motor-Kritik”-nevű, országosan ismert szaklapjában ismertette elképzeléseit egy olcsó, kicsi és biztonságos népautó megalkotásáról. Rendkívüli képességeit mindenki elismerte szakmai körökben, mégis rengeteg, befolyásos ellenséget szerzett magának. Kérlelhetetlen következetességgel és maró gúnnyal támadta ugyanis a nagy autógyártók pazarló és nem túl biztonságos modelljeit.

Ebben az újságban közölte mindenesetre egy másik neves magyar feltaláló, Barényi Béla a Volkswagen Bogár első terveit a húszas években. Ganz többek között Barényi terveire támaszkodva alkotta meg a harmincas évek elején a VW-Bogár prototípusának tekinthető „Standard Superior” nevű autómodelljét, amely nagy feltűnést keltett az 1933-as berlini nemzetközi autókiállításon.

Olyannyira, hogy az ország új vezetője, bizonyos Adolf Hitler figyelmét is megragadta. Sajnos nem csak az autó, hanem Ganz zsidó származása is, ami miatt rövidesen le is tartóztatta a Gestapo. Miután kiengedték, Ganz Svájcba menekült, és ott vészelte át a nácizmust, valamint a második világháborút.

A sors iróniája, hogy mire Németország elismerte érdemeit, ő már Ausztráliában élt – ahol az ország állampolgáraként az akkori törvények nem tették lehetővé külföldi kitüntetések és juttatások átvételét. Betegségektől gyötörve, megkeseredetten és elhagyatottan halt meg Ausztráliában 1967-ben. Magyarországon pedig szinte teljesen feledésbe merült a neve. Ezt a bántó hiányt pótolja a most következő epizódunk.

Rate it
Előző bejegyzés